YouTube’dan yapay zekâ önlemi

Video platformu hafta başında paylaştığı bir mesajda yapay zekânın içerik üretim sürecini değiştirmeye başladığını belirterek şunları yazdı: “İzleyiciler, gördükleri içeriğin değiştirilmiş mi yoksa sentetik mi olduğu konusunda giderek daha fazla şeffaflık istiyor.”

YouTube da içerik oluşturucuların değiştirilmiş olarak işaretlenmesi gereken içerikler için şu seçenekleri sundu:

Gerçekçi bir kişinin benzerliğini kullanmak: Bir kişinin yüzünü bir başkasının yüzüyle değiştirmek için içeriği dijital olarak değiştirmek veya bir videoyu anlatmak için sentetik olarak bir kişinin sesini oluşturmak.

Gerçek olayların veya yerlerin görüntülerini değiştirmek: Gerçek bir binanın alev almış gibi görünmesini sağlamak veya gerçek bir şehir manzarasını gerçekte olduğundan farklı gösterecek şekilde değiştirmek.

Gerçekçi sahneler oluşturma: Gerçek bir şehre doğru ilerleyen bir kasırga gibi, kurgusal önemli olayların gerçekçi bir tasvirini göstermek.

İçerik oluşturucunun içeriği bu şekilde işaretlemesi durumunda açıklama bir etiket olarak görünecek. YouTube, çoğu video için etiketin videonun genişletilmiş açıklamasında görüneceğini, ancak sağlık, haberler, seçimler veya finans gibi daha hassas konuları içeren içerikler için videonun kendisinde görünerek önemini artıracağını söyledi.

Yeni etiketler önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

Değiştirilen içeriği gönüllü olarak vurgulama zorunluluğunu atlamaya çalışan YouTube içerik oluşturucuları için ise gelecekte bu bilgiyi sürekli olarak açıklamamayı seçtikleri için yaptırımlar olabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x