Vietnam Devlet Başkanı Vo Van Thuong istifa etti

Vietnam Komünist Partisi’nin Merkezi Parti Komitesi, Devlet Başkanı Vo Van Thuong’un istifasını kabul ettiğini açıkladı. Komünist Parti’den yapılan açıklamada, Başkan Thuong’un ‘parti kurallarını ihlal ettiği’ ve söz konusu ‘eksikliklerin kamuoyunu olumsuz etkilediği, partinin, devletin ve kişisel olarak devlet başkanının kendi itibarını etkilediği’ ifade edildi. Bu kararla birlikte, Komünist Parti’nin yönetimindeki Vietnam’da Devlet Başkanı Thuong, göreve geldikten bir yıl sonra görevi bırakmış oldu.

MECLİS, 21 MART’TA OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Reuters haber ajansının aktardığına göre, söz konusu komite açıklaması, perşembe günü yapılması beklenen olağanüstü meclis toplantısının öncesinde geldi. Bu toplantıda, milletvekillerinin partinin aldığı kararları oylaması ve onaylaması bekleniyor.

53 yaşındaki Vo Van Thuong, istifa etmeden günler önce, Vietnam polisi, Quang Ngai bölgesinin eski bir yöneticisinin ‘yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltına aldığını duyurmuştu. Bu yetkilinin görevde olduğu dönemde, Thuong da bölgede parti liderliği görevini üstleniyordu. Bir önceki devlet başkanı Nguyen Xuan Phuc da 2023 yılında partisi tarafından yetkisi altındaki yetkililerin eylemleri dolayısıyla ‘ihlal ve görevi suiistimal’ ile suçlanmasından bir buçuk ay sonra görevden ayrılmış, yerine Thuong getirilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x