Samsung mobil dünyada bir ilke imza atıyor; şimdi rakipler düşünsün

Güney Koreli teknoloji devleri Samsung ve SK Hynix, LPDDR6 RAM için en kısa sürede sertifikasyon almak için iş birliği yapıyor. Sektör içinden gelen bilgilere göre, bu firmalar, JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından bir standart onaylandığı anda bellek çiplerinin üretimine başlamaya hazır. JEDEC, yarı iletken standartları belirleyen uluslararası bir organizasyon olarak biliniyor.

Yılın ikinci yarısında düzenlemelerin ve belgelerin yayımlanması beklenirken, Samsung yeni nesil Snapdragon 8 Gen 4’ü barındıracak telefonlar için yeni bellek çiplerini hazırlamak istiyor. Bu gelişmeler, generatif yapay zeka modellerinin 10 milyar parametre eşiğini aşabileceğini işaret ediyor.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ünde, cihaz üzerinde bir milyar parametre ile çalışabilen bir NPU (Neural Processing Unit) bulunuyor.

Samsung mobil dünyada bir ilke imza atıyor; şimdi rakipler düşünsün

10 milyarlık bir adımın ötesine geçmek, generatif yapay zekanın videoları daha iyi anlaması ve daha doğru programlama algoritmaları oluşturması anlamına gelir, bu da genel akıllı telefon performansını iyileştirir.

LPDDR6’nın henüz net bir yol haritası bulunmamaktadır, özellikle bant genişliği ve AI süreçleri için ne kadarının ayrılacağı konusunda. Samsung, LPDDR5’i (5X ve 5T’ye kadar) gerçek performans yerine düşük fiyat ve yüksek enerji verimliliğine odaklanarak geliştirdi, ancak JEDEC, yarı iletken standartlarından sorumlu uluslararası organizasyon, yeni sürümü nihayetlendirdiğinde bu değişmek zorunda.

Sadelikle ifade etmek gerekirse, LPDDR6 RAM ile Snapdragon 8 Gen 4, akıllı telefonlarda yapay zeka özelliklerinin bir sonraki adımını en erken 2025 yılında sunabilir. Her şey planlandığı gibi giderse, gerçek videoların gerçek zamanlı olarak düzenlenmesine veya sıfırdan üretilmesine tanık olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x